هر فعالیت تجاری برای موفقیت نیاز به معرفی خدمات خود دارد. ناشرین نیز از این امر مستثنی نیستند و اطلاع‌رسانی در ارتباط با کتاب‌های هر ناشر یکی از حیاتی‌ترین وظایف آن ناشر است. با گسترش اینترنت و دسترسی عموم مردم به آن به عنوان مهمترین ابزار اطلاع‌رسانی، روش‌های سنتی اطلاع‌رسانی به تدریج کم‌رنگ شده و اطلاع‌رسانی در اینترنت نقش کلیدی پیدا کرده است.

حضور در اینترنت به دو روش مستقیم و غیرمستقیم امکان‌پذیر است. در روش مستقیم هر ناشر احتیاج به یک صفحه اختصاصی دارد که علاوه بر مشخصات ناشر، تمامی کتابهای او به فرم طبقه‌بندی شده در آن معرفی شده باشد. شرکت نرم‌افزار و سخت‌افزار ایران (نوسا) در پروژه NOSABooks برای هر ناشری که با این پروژه همکاری کند یک صفحه اختصاصی طراحی کرده و به صورت رایگان در اختیار آن ناشر قرار می‌دهد.

در صفحه اختصاصی ناشر اطلاعات زیر ارائه می‌شوند:

    • مشخصات عمومی نظیر نام، آرم، تلفن و نشانی
    • فهرست طبقه‌بندی شده کتابهای ناشر
    • هر گونه فایل دیجیتال در ارتباط با کتاب که ناشر در اختیار شرکت نوسا قرار می‌دهد نظیر عکس روی جلد، عکس پشت جلد،
      معرفی کتاب یا صفحات برگزیده آن
    • ملاحظه موجودی آن در شبکه کتابخانه‌های سیمرغ
    • لینک به وب سایت ناشر برای ناشرینی که دارای وب سایت دیگری نیز هستند

هر چند حضور مستقیم در اینترنت برای تمام ناشرین لازم است ولی کافی نیست. جستجوگران کتاب در خیلی از موارد به شکل محتوایی به دنبال یک مطلب می‌گردند و برای آنها مهم نیست این مطلب در کدام کتاب و چاپ کدام ناشر باشد. این افراد مستقیما به وب سایت هیچ ناشری مراجعه نمی‌کنند، بلکه وارد سیستم‌های جستجو شده و از طریق آنها به دنبال کتاب خود می‌گردند. یکی از مهمترین و بزرگترین شبکه‌های جستجوی کتابخانه‌های ایران در حال حاضر شبکه سیمرغ می‌باشد که بیش از 80 کتابخانه به صورت فعال در آن حضور دارند. این شبکه در حال حاضر مهمترین مرجع جستجوی کتابخانه‌ای برای دانشجویان است و در حال بازکردن جای خود در بین سایر مراجعین نیز می‌باشد.

جستجوگران پس از یافتن کتاب مورد نظر خود ممکن است مایل به خرید آن از ناشر باشند. در این مرحله پروژه NOSABooks امکان دسترسی فرد را به صفحه مخصوص ناشرینی که در این پروژه حضور دارند می‌دهد. فرد پس از مراجعه به این صفحه علاوه بر مشاهده اطلاعات بیشتر در رابطه با کتاب مورد نظر خود، با مجموعه کتابهای دیگر ناشر نیز آشنا می‌شود و بالطبع برای خرید کتابهای دیگر مرتبط با موضوع مورد علاقه خود تشویق می‌شود.

بنابراین می‌توان سرویس‌های NOSABooks برای ناشرین را به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

    • ارائه و بروز نگه داشتن صفحه اختصاصی ناشر در اینترنت
    • ارائه اطلاعات بیشتر نظیر عکس روی جلد و یا گزیده صفحات کتاب به مراجعه کنندگان
    • معرفی ناشر و کتابهای او به جستجوگران هنگام جستجوی کتاب

کلیه ناشرین محترم مایل به شرکت در پروژه NOSABooks می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شرکت نوسا تماس حاصل کنند و یا تفاهم نامه پیش‌بینی شده برای ناشرین را از اینجا دانلود کنند.


تمامی حقوق این سایت برای شرکت نرم افزار و سخت افزار ایران (نوسا) محفوظ می باشد.